Этот сайт использует файлы cookie для доставки услуг и в соответствии с Политика Файлов Сookie.
Вы можете указать условия для хранения или доступа к файлам cookie в вашем браузере.

Surowiec rozmawia #2. Wrocławska Ukraina

» Показать календарь
Назад
Surowiec rozmawia #2. Wrocławska Ukraina

Zapraszamy 20 marca o godz. 20 na drugie spotkanie w ramach nowego comiesięcznego cyklu „Surowiec Rozmawia. Kultura, Trendy, Społeczeństwo” w Surowcu przy ul. Ruskiej 46 a. Tegoroczna odsłona rozmów obejmie cztery wydarzenia i potrwa do maja. Dziennikarka Marta Wróbel, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu, wraz z zaproszonymi gośćmi: dziennikarzami, naukowcami, artystami, aktywistami, rozmawiać będzie na tematy aktualne, którymi w danej chwili żyje opinia publiczna i nasze miasto. Interesują nas szeroko rozumiana kultura, trendy, sprawy społeczne. Będzie czas na ujęcie historyczne tematów, polemikę i szczerą wymianę poglądów z publicznością.

Drugie spotkanie cyklu to Surowiec Rozmawia #2. Wrocławska Ukraina. Postanowiliśmy poświęcić je dyskusji na temat społeczności ukraińskiej we Wrocławiu. Jak naprawdę traktuje ich lokalny rynek pracy? Czy i dlaczego są miastu potrzebni? Z jakimi problemami zmagają się przy ubieganiu się o pobyt czasowy? Czy czują się tu mile widziani?

Z zaproszonymi gośćmi, których nazwiska podamy na dniach, porozmawiamy o wrocławskiej codzienności imigrantów z Ukrainy, problemach formalnych z jakimi się zmagają i ich roli na lokalnym rynku pracy. Nie zabraknie opowieści o historycznych powiązaniach wrocławsko-ukraińskich i pytań o szybką ścieżkę integracyjną, proponowaną Ukraińcom przez rząd. Chcąc czy nie chcąc zahaczymy też o tematy trudne, jak sprawa ukraińskich nacjonalistów i ustawy o IPN.

Według statystyk, co dziesiąty mieszkaniec Wrocławia pochodzi z Ukrainy, mieszka ich tu około 90 tysięcy. Są naszymi sąsiadami, obsługują nas w restauracjach, pracują w firmach IT, jeżdżą taksówkami, przenoszą tu swoje biznesy. Dla wielu z nich Wrocław nie jest tylko przystankiem w drodze do lepszego świata, ale celem samym w sobie – ma stać się lub już stał się drugim domem. Miasto w większości Ukraińcom sprzyja, nie brakuje jednak problemów, tych lokalnych i aktualnych w całej Polsce. Zapraszamy do otwartej dyskusji każdego zainteresowanego tematem.

Wstęp wolny.

Gość
Отправить
Добавить фотографию
Комментарии:
Новейшие
Предыдущие
Новейшие

Категория

Семенары

Дата

2019-03-20

Время

20:00

Стоимость входа

безкоштовно

Локализация

Нижньосілезьке воєводство

Вроцлав
Surowiec Ruska 46A, 50-079 Wroclaw, Poland

Интересуются


Будь ближе к нам